Bli medlem!

Att träna i ett tävlingsförberedande lag

Laget är avsedd för dig som tidigare har erfarenhet av cheerleading eller gymnastik. Vi tränar för att småningom tävla i framtiden. Vi tränar 1-2 gånger i veckan med fokus på cheerleadingens grunder såsom hopp, gymnastik, stunt och dans.

 

När vi gör laguppställningen ser vi alltid över varje individs kunskaper och placerar dem där den aktive passar bäst, där de kan utvecklas i sin egen takt.

 

Våra tävlingsförberedande lag tävlar tigge tävlingar i distriktet och är även med och visar upp på föreningens årliga vår- och julshow.

 

I våra tävlingsförberedande lag förväntas aktiva delta aktivt på alla träningar, förutom vid sjukdom.

Vi hänvisar semester till skolloven (höst-, jul-, sport- och påsklov). Skol-, konfa eller övriga resor utöver loven måste meddelas så fort det bokas. Sjukdom eller andra akuta förhinder meddelas så fort som möjligt, senast 12:00 under träningsdagen. 

 

Vi på Halmstad Gymnastikförening rekommenderar alla som vill satsa lite mer och har klarat grundmomenten inom cheerleading att börja i ett tävlingsförberedande lag. För att gå i ett tävlingsförberedande lag är hjulning och brygga ett krav.

 



Instagram
Facebook
Cheer
Bäckegårds
Gekås
Akustikservice
LF Halland
Mileway
HFAB
Sandbergs
JR Byggkonsult
Sernnans Buss
Ryds Glas
Intea
Beijer Tech AB
HEM
A-Hus
Dialect

Följ oss

InstagramFacebookCheer

Partners

BäckegårdsGekåsAkustikserviceLF HallandMilewayHFABSandbergsJR ByggkonsultSernnans BussRyds GlasInteaBeijer Tech ABHEMA-HusDialect